20.07.2018

Kilka słów o lalce waldorfskiej

Lalka waldorfska to nie jakakolwiek ręcznie uszyta zabawka z naturalnych materiałów. Lalka waldorfska kieruje się swoimi prawami, które związane są ściśle z głęboko rozumianymi potrzebami małego dziecka. Dziecka, które dopiero co poznaje nasz świat, uczy się go krok po kroku i dlatego dobrze by było, aby mogło  bawić się przyjaznym "modelem” człowieka, a nie jego wynaturzoną parodią.

 

Agnieszka Nowak, dla której szycie zabawek, zwłaszcza  lalek waldorfskich, to prawdziwa pasja, pisze na swoim blogu „Lubię by rzeczy były wysokiej jakości, piękne i praktyczne, klasyczne by nie podlegały przemijającym trendom i sama staram się takie tworzyć.” Myślę, że już ze zdjęć widać, ze doskonale udaje się jej spełniać tę misję. Teraz jej oddaję głos…

 

„Lalka waldorfska to przyjaciel na całe dzieciństwo. Dzięki niej dziecko uczy się opieki nad kimś mniejszym i słabszym. Jest miękka i ciepła, więc świetnie nadaje się do przytulania. Z założenia ma być dzieckiem naszego dziecka – mieć swoje imię i ubranka. Z czasem tak jak nasze dziecko, dostać od swojej małej „mamy” czy „taty” łóżeczko, wózek, czy szafę na ubranka.
Lalka waldorfska powinna być proporcjonalna i ładna. Patrząc na nią dziecko powinno widzieć człowieka, takiego jakim jest (bez wydłużonych nóg, zbyt dużej głowy czy oczu). Schematycznie potraktowana twarz ma pomagać w zabawie – dzięki temu lalka bez trudu może spać, śmiać się, czy płakać.

Lalka waldorfska w całości wykonana jest z naturalnych materiałów. Powstawanie lalki, to twórczy i pracochłonny proces , który powoduje że nie nadaje się ona do produkcji masowej. Każda lalka jest inna – jedyna i niepowtarzalna.

Lalka waldorfska wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Jest wypełniona owczym runem, które posiada właściwość utrzymywania ciepła. Dlatego też w odróżnieniu od plastikowej, często mówi się o lalce waldorfskiej, że jest „ciepła”. Wyjątkowo mocna bawełna w kolorze ciała ludzkiego produkowana jest specjalnie na potrzeby osób szyjących lalki. Włosy wyszywane są wełną, wełną z dodatkiem poliamidu (dla trwałości), bawełną lub jedwabiem. Ubranka lalek są szyte, robione na drutach lub szydełkowane i tak jak w przypadku samej lalki, do ich wykonania używa się naturalnych a nie sztucznych materiałów. (…)

Wykonanie lalki to wiele godzin pracy (czasem nawet do 50 godzin). Jest to moja prywatna odpowiedź na wszechogarniający plastik i tanie zabawki jednorazowego użytku. To wreszcie przyjemność i odpowiedzialność zaprezentowania współczesnemu dziecku naturalnych materiałów – które w formie lalki, ubranek, zwierzątek można dotknąć, powąchać i… przytulić. Mam nadzieję, że moje zabawki sprawią Waszym dzieciom tyle radości ile mnie ich tworzenie!”

Agnieszka Nowak

                                               http://www.lalinda.pl